Kritický stav XLIII. Alkohol je liek.

Autor: Ľubomíra Romanová | 28.4.2008 o 12:33 | Karma článku: 16,55 | Prečítané:  7995x

Áno je. Životabudič. Metla ľudstva. Podanie ruky medzi svetmi a dimenziami.  

Pán L. bol u nás dvakrát. Prvýkrát ho resuscitovali na ulici po tom, čo tento kultivovaný pán, ktorý bol bez akýchkoľveke nerestí, vdýchol žuvačku. Dostal ju od vnuka a chcel mu urobiť radosť. Bola to, hádam, jeho prvá žuvačka v živote.Vdýchol ju. Zadusil sa. Pa.
Po niekoľkých minútachv klinickej smrti ho na hlavnej ulici v meste laici zresuscitovali. Vybúchali z neho žuvačku, nabúchali srdcovú akciu, začali doň dúchať... A dobre sa stalo. Pán L. mal prechodnú poruchu srdcového rytmu a vedomia. Pozbieral sa rýchlo, trošku sa hanbil, za tak „blbú klinickú smrť", ale všetko dopadlo dobre.
Po druhýkrát odpadol v nákupnom stredisku. Mal šťastie. Naša vrchná sestra neďaleko vyberala tovar do nákupného košíka. Tentoraz to nebolo jednoduché. Kriesila ho 15 minút, potom sa ho ujali záchranári, aj tým to trochu trvalo, kým naskočilo srdce. Infarkt myokardu, zlyhávanie srdca s pľúcnym edémom.
Pľúcny edém je prejav nedostatočnosti srdca. Srdce, ktoré pracuje ako združené dvojčerpadlo, krv vytláča do malého a veľkého obehu. Keď pumpa zlyháva, krv stojí pred srdcom. Keď zlyhá ľavá komora, krv stagnuje v pľúcnych žilách. Stagnácia je po určitú medzu tolerovaná. Ak sa miera prekročí, je spojená so zmenenou priepustnosťou kapilár a voda sa presúva do pľúcnych mechúrikov. Voda pri každom nádychu a výdychu buble z pľúc. Okysličovanie je vážne poškodené.
Liečba stojí na niekoľkych princípoch. Buď sa redukuje absolútne množstvo krvi, vody a elektrolytov viazaných na ňu ( diuretiká - lieky na odvodnenie). Alebo sa pľúcne žily a kapiláry rozširujú a urobí sa „ viac miesta" pre stagnujúcu krv ( vazodilatancia). Treťou možnosťou je posilnenie svaloviny srdca( inotropná podpora). My využívame aj umelú ventiláciu pľúc, ktorou zatláčame vodu z pľúcnych mechúrikov naspäť do žíl.
S pánom L. to bolo nahnuté, srdce zlyhávalo, bol kóme, veľmi nestabilný obeh vyzýval každého službukonajúceho lekára aj personál k novým úvaham a zmenam liečby podľa jeho stavu. Manželka a deti boli podrobne informovanmé o zlej prognóze. Večer, čo večer sa s ním lúčili, akoby ho už nemali stretnúť.
Napriek prognóze, po piatich dňoch sa prebral, hoci interval zastavenia obehu bol dlhý.
Pán L. sa prebral, ale nebol to ten istý pán L. Nebol kultivovaný a ani priveľmi tichý. Bol veselý až bujarý. Spieval, pokrikoval. Bol rozšafný a hoci predtým nikdy neholdoval alkoholu, ako prvú vec si žiadal pivo.
A prečo nie. Na ARO je možné všetko. Prežil dvakrát návrat z inej dimenzie... sestričky skočili do bufetu a kúpili.
Vypil pár kvapiek.
Manželka, ktorá sa s ním včera lúčila, našla dnes na posteli, omotaného hadičkami, veselého kumpána s plechovkou piva v ruke, ktorý na ňu pokrikoval.
- Anka, daj si so mnou.

Fedor si v práci hrkol.
- Len to nikomu nepovedzte, bo ho vyrucia !
Čo si hrkol nik nevie, ale keď prišiel domov, rovno do postele vliezol. Večer nevedel trafiť na WC. Motal sa, potkýnal, bil hlavou do steny. Nevidel. Záchranári ho našli šalejúceho a slepého ako patrón.
Fedor vypil nejakú frndžalicu s metylalkoholom.
Liečba otravy metylalkoholom spočíva v tom, že ho treba vytesniť z väzby na bielkovinu a prinútiť obličky, aby ho vymočili. Hádajte, čo vytesňuje metylakohol z väzby. Nuž, etanol, čistý alkohol.
Aj sa tak stalo, Fedor prišiel na ARO po opici metanolovej a my sme ho uviedli do etanolovej. Množstvo alkoholu sa kontroluje hladinou promile, ktorá by sa mala držať na 1 promile.
Keďže pacient mal poruchu vedomia, nedokázal piť, museli sme alkohol dať do žily. 96% alkohol sa riedi na 10% a ten sa podáva v kontinuálnej infúzii.
- Ta, to neškoda!
Spotreba bola vysoká, ale celkom slušne sme zabojovali. A stav sa čiastočne upravil.
Vystrašená manželka nás prosila, aby sme mu dohovorili s tým jeho pitím. Veď ako dopadol.
Sklamali sme ju. Ráno bol pri vedomí, stabilizovaný, dokonca ju videl, ale ...
-... šak on horšie spitý, jak keď som ho dala do nemocnice.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?