Kritický stav XLIX. Presne takí blbci, ako si myslel.

Autor: Ľubomíra Romanová | 5.10.2008 o 12:54 | Karma článku: 17,22 | Prečítané:  13588x

On v čiernej prilbe a ona bez. V ružovej čapici so strapcami. Motorka silná, na mladého útleho jazdca bez skúseností jej bolo priveľa. Vyletela v zákrute a rovno do pätníka. On preletel cez riadidlá a poskakoval, šmýkal, kotúľal sa po tráve. Ona urobila premet vzad, ako handrová bábika s roztiahnutými rukami narazila hlavou do stromu.

Obaja v bezvedomí. Na potvoru, dlhú chvíľu nik nešiel okolo. Chrčali, na tráve sa zväčšovali červené škvrny. On prestal. Ona trhanými, ak by to nebolo privážne, komickými pohybmi hrudníka, nasávala vzduch. Z nosa a úst jej stekali krvavé potôčiky, premiešané zvratkami, farbili ružovú čapicu...
Privolaná pomoc konštatovala smrť chlapca. Dievča so zaistenými dýchacími cestami a na umelej ventilácii, so širokými zreničkami odtransportovali do nemocnice.
Nejhlubší moře lidské oči jsou.
Oči nie sú len okno do duše, veľa povedia o pacientovi v bezvedomí. Neraz sú prvým záchytným, orientačným bodom v bludisku príčin bezvedomia. Postavenie očných bulbov, zreničky, farba skléry a spojovky sú príznakmi, ktoré sa vyhodnocujú pri prvom vyšetrení. Zreničky sú hádam najdôležitejšie, hodnotí sa ich veľkosť, rovnakosť, schopnosť reagovať na svetlo. Úzke zrenice ( mióza) sú spojené s poranením mozgového kmeňa, čo znamená, že sú ohrozené centrá pre obeh a dýchanie, centrum pre reguláciu telesnej vody a minerálov, centrum pre riadenie telesnej teploty... Úzke zreničky sprevádzajú aj použitie opiátov. Široké zrenice( mydriáza) sú zvyčajne tragickým príznakom, znakom nezvratného poškodenia mozgu, príznakom konca...ak sú široké a nereagujú na svetlo. „Nerovnakosť" zreníc ( anizokória) hovorí o ložiskovom poškodení mozgu, alebo poškodení očného bulbu. Pri úraze mozgu veľmi často ukazujú, kde - na ktorej strane, v ktorej hemisfére je prevaha poškodenia.
Reakcia zreničky na svetlo ukazuje schopnosť a možnosti koordinácie centrálneho nervového systému s podnetmi z okolia. Ak zrenička nereaguje, je poškodenie mozgu veľké. Nemožno vylúčiť, že poškodenie sa týka len optického nervu, čo znamená vážne ohrozenie zraku.
Nereagujúce široké zrenice, nízky krvný tlak, rýchly pulz. Roztrieskaná tvár, pomliaždený mozog, ktorý puchne. Urgentná operácia mozgu, vytiahnutie úlomkov kostí, kúskov rozmliaždeného tkaniva, odsatie krvi, odstránenie časti lebky nad puchnúcim mozgom, aby mal kam puchnúť. Ošetrenie znetvorenej tváre. Litre krvi a plazmy, kvantá liekov na podporu srdca a obehu, liekov na liečbu edému mozgu a na podporu metabolizmu nervovej bunky, vyhodnocovanie výsledkov krvných plynov, hladiny cukru, iónov, ich nekonečná úprava a piplačka s metabolizmom, meranie tlakov, počítanie objemov...
Krehká postava prikrytá plachtou, Trčí len guľa - hlava plná modrín baklažánovej farby, popretínaná reznými ranami, s modrými nitkami na koncoch. Zakrvácaný obväz na vrchu hlavy, tam, kde chýba kosť. Namiesto očí dve spuchnuté čiarky, miesto perí tmavočervená masa, cez ktorú trčí kanyla na dýchanie.
Toto videla jej mama, keď prišla. Toto, povedali sme, je zlé. Toto je tragické. Ona zomiera. Asi jej nevieme pomôcť, ale robíme všetko, aby sa podarilo ju vrátiť.
Mama hľadela, motala sa a neverila, že ozaj. Aj zanariekala a potom vyšla na chodbu a volala z mobilu manželovi.
- Sopľaňa jedna! - Povedal, zakričal. - Zasa mi komplikuje život. To sa teraz mám vracať z Anglicka ? Neviete si to samé vyriešiť?
- Ale, asi zomrie...
- To sa na tak ňu podobá!
Lenže prišiel. Šomral. Žena plakala, on namosúrene mlčal. Žena ho hladkala a ticho mu dohovárala, chmúril sa ešte viac. Dcére venovali pár pohľadov, žena pohladení.
Za pár dní sme im váhavo vysvetlili a vyslovili nádej, že stav sa stabilizoval. Rozkričal sa na ženu, že zasa preháňala a že my sme presne takí blbci, ako sa všade píše.
Ale veď, dobre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Threema je anonymná, ale prokurátori sú presvedčení, že správy sú od Kočnera

Policajti neprelomili šifrovanie, Tóth im odovzdal Kočnerov mobil.

Dobré ráno

Dobré ráno: Horia pľúca našej planéty, čo sa deje v Amazónii?

Ako súvisí politika s požiarmi.


Už ste čítali?