Mors in tabula

Autor: Ľubomíra Romanová | 2.2.2009 o 12:18 | Karma článku: 14,98 | Prečítané:  6568x

Nie. Nie je to smrť pri školskej tabuli. Nesúvisí so zlými známkami alebo školskými nevedomosťami. Je to smrť na operačnom stole, alebo v bezprostrednom pooperačnom období. A zlé známky ? Nie vždy si ich zaslúžime.

Mors in tabula je jednou z najvážnejších a najstrašnejších udalostí v živote anestéziológa a chirurga. Aj dnes sú chvíle, keď napriek pokroku je medicína a tí, ktorí ju robia, bezmocní. Počet úmrtí v súvislosti s operáciami a anestéziou klesá. Intenzívne a podrobné monitorovanie vitálnych funkcií a neustála prítomnosť anestéziológa a anestéziologickej sestry pri pacientovi dokáže včas odhaliť problémy a zastaviť ich. Ak sa dajú! Prognosticky vážne komplikácie zo strany obehu ( srdce a cievy) a dýchania sa presúvajú do bezprostredného pooperačného obdobia. Príčinou komplikácií býva samotné ochorenie, pre ktoré bol pacient operovaný a jeho neriešiteľnosť. Rovnaký podiel na problémoch mávajú chronické závažné ochorenia srdca, pľúc aj ostatných orgánov, ktoré pacienta v živote sprevádzajú. Čím ďalej, tým viac vážne chorých ľudí podstupuje rozsiahle operačné výkony. A ich orgánové rezervy nie vždy stačia zvládnuť zápas a to aj bez ohľadu na rozsiahlu liečbu a podporu, ktorú pacienti po operácii dostávajú. Na komplikácie zo strany srdca a pľúc umierajú pacienti do 3. pooperačného dňa. Ak sa nehoja operačné rany tak, ako sa majú, nedobré sa ukáže na 7. pooperačný deň. Okrídlená veta „Ste po operácii, máte to za sebou! ", je často nepravdivá a zavádzajúca. Mnohokrát sa všetko začína, alebo končí až po zobudení pacienta.
Pani Augusta vstúpila na nemocničnú scénu v deň mojich narodenín. Pred štrnástimi rokmi.
Netúžila po nemocnici. Chorôb si užila dosť. Už dlhšie je nechutilo, občas netrávilo, aj záchvat, taký ...nejaký mala. Srdce je poskakovalo, odpadávala. Ale čo už so starobou? Na pľúcach a hrudi jej čosi sedelo, aj tie svoje spraye na priedušky si dala, lieky na odvodnenie a nitroglycerín. Nepolepšilo sa.
Tri dni polihovala. Dýchať jej nedalo, ale boli to prudké bolesti brucha, ktoré ju mučili. Dcéra síce videla skrútenú matku, modrejúce pery a prsty, jazyk ako strúhadlo, ale ukľudňovala samu seba, že to nie je prvýkrát.
- Nuž, to tvoje srdce! Nepočúva. Trochu si oddýchni.
- Zasa mi poskakuje - prikývla Augusta, ale keď vyvrátila do bielych perín smradľavý
hnedý obsah, dcéra sa zľakla. Zavolali sanitku a kým prišla, Augusta ovracala litrami zapáchajúceho obsahu koberec aj dcéru.
Pre ileózny stav, čo je zastavenie činnosti čriev so stagnovaním črevného obsahu v nich, komplikovaného dehydratáciou a metabolickým rozvratom, ju urgentne operovali. Augusta váhavo súhlasila s operáciou. Dcéra informovaná o možnej smrti bez, ale aj s operáciou, sa jej intenzívne dožadovala.
Uspávali sme ju a dobre vedeli, že pacientka ma vážne poškodenie srdca po opakovaných infarktoch myokardu, astmu a poškodenie pľúc. Tušila som, že to pre ňu nebude žiadna prechádzka. Bola v takom stave, že aj prechádzka by ju zabila. Ak prežije operáciu, bezprostredné pooperačné obdobie bude rizikové.
Ileózny stav viedol k dehydratácii a šoku z nedostatku cirkulujúcich tekutín. Anestézia nebola bezbolestným spánkom, ale aj intenzívnou liečbou obehu a dýchania, počas ktorej mal chirurg vykonať operáciu.
Rakovina hrubého čreva. A pestovaná. Nádor bol neoperabilný. Upchával črevo a prerastal do okolitých orgánov. Kúsok zdravého čreva, sa vyviedol pred brušnú stenu. Kolostómia.
Aj keď operácia netrvalo dlho, Augusta mala ťažko merateľný tlak, aj napriek resuscitácii obehu, prívodu tekutín, dopĺňaniu liekov na podporu srdca a udržanie tonusu ciev. Dýchala s pomocou dýchacieho prístroja, metabolické odchýlky som korigovala ako sa dalo, ale bola sinavá. Augusta spala, my sme bojovali.
Na chvíľu sa tlak stabilizoval, Augusta zmenila farbu. Popolavú na ružovú. Aj sa zdalo, že sa všetko na lepšie obráti, ale potom sa srdce nekontrolovateľne rozbehlo. Dosiahlo frekvenciu viac ako 170 za minútu a zrýchľovalo. Defibrilátor bol nabitý. Natiahli sme liek na spomalenie srdca, kým sme ho podali, rytmus sa zmenil na fibriláciu komôr, vzápätí krivka na EKG zmizla a srdce zastalo. Ďalšie minúty, resuscitovali sme, nič nezmenili.
Augusta zomrela polhodinu po úspešnej operácii. Črevá sa spriechodnili. Srdce zlyhalo.
Mors in tabula.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Čo všetko dokáže za týždeň Andrej Danko (píše Samo Marec)

Parlament je ako Fekišovce, len horší.

Píše Martin Kugla

Matovič hrá užitočného idiota oligarchiátu

Namiesto boja proti mafii Matovič máva ideologickou zástavou.


Už ste čítali?