reklama

Marienka.

Zaistenie dýchacích ciest je jeden z najvážnejších momentov celkovej anestézie. Ak to nejde? Zle, nedobre bude.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

V čerstvej tuhej helmovitej trvalej, v nemocnici musíš dobre vyzerať! Ktovie či neumrieš a ako ťa do truhly natočia ? Polonahá, malá a tučná, prikrytá erárnym plášťom, ležala Marienka v čakacej miestnosti. A čakala na operáciu. Mocno, mocno sa bála. Jaj. Lenže ten žlčník, dosť už natrápil! Už pred dvoma rokmi povedali, operovať. Ta kde ? Na operáciu ? Ani náhodou, aby zomrela? Lenže bolí, bolí... A teraz je tu pred operačnou sálou... A mocno, mocno sa bojí.

Marienka mala žlčníkové kamene, pestovala si ich dlho. V poslednej dobe sa tak často zvíjala v záchvate, že už aj muž povedal :

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Ta, kto sa má na toto kukac ! Daj si ho vyrezať! Bude jak, bude.

Marienka muža počúvla. Nerada, so strachom, ale išla.

Pred operáciou zistili, že hoci vyzerá ako krv a mlieko, nie je zdravá. Vysoký tlak, cukrovka, srdce nezdravé, vysoké tuky...

- Šak, celý život som tlustá. Čo tak vymýšľajú? Nechaj doktorov, nech hľadajú, hneď ďalšie choroby máš! A aký problém? Jesť poriadne nemôžem.

Malá s krátkym krkom. Choré srdce, cukrovka. Vysoký tlak, po premedikácii klesol na prijateľné hodnoty. Riziková pacientka. Anestéziológ mal problém so zaistením dýchacích ciest, s intubáciou. Na pomoc si zavolal druhého anestéziológa. Nešlo to. Po ďalších pokusoch zasunúť kanylu do priedušnice, nevedeli za Marienku už ani dýchať vakom cez tvárovú masku. Nedarilo sa okysličiť telo. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zabezpečenie dýchacích ciest počas anestézie je kľúčová úloha anestéziológa pri uvádzaní pacienta do spánku. Za normálnych okolností je to rutinná záležitosť a darí sa to rýchlo, na prvý pokus. Ak má niekto zmenené anatomické pomery, je z toho problém. Veľký problém. Anestéziológ musí byť nachystaný na všetky eventuality. Pomôcky na zaistenie dýchacích ciest sú dnes naozaj dômyselné. Nové možnosti sú pestré, stále pribúdajú vylepšenia a riešenia. Anestéziológovia sú školení v ich používaní. Napriek tomu, že všetko máme, je pár pacientov, u ktorých opakovane zlyháme. Potom sú dve možnosti. Zobudiť pacienta, odložiť operáciu a pokúsiť sa zasunúť kanylu s bronchoskopom v bdelom stave. A druhá? Občas treba vymyslieť špeciálny postup a alternatívu, ktorá je možná pri anatomických pomeroch pacienta, zodpovedá typu operácie a pacientovmu celkovému stavu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V čase tohto príbehu, vybavenie a pomôcky boli jednoduchšie. Marienka zmodrela. Nielen to. Začalo jej blbnúť srdce. Rozbehlo sa prirýchlo 120...180...200 a fibrilácia komôr. Marienku už neuspávali, už ju resuscitovali. V tej hroznej chvíli sa kanylu podarilo nejakým zázrakom zasunúť do priedušnice, Marienkine pľúca naplniť kyslíkom. Avšak, srdce sa chvelo, nepumpovalo. Defibrilovali ho 3x, kým sa umúdrilo. Čas bežal a hral proti nej.

Marienka dostala infarkt myokardu. Previezli ju k nám. Bez operácie. Čo tam teraz po žlčníku! 

Na rozpustenie a odstránenie zrazeniny, ktorá upchá koronárnu cievu sa používa špeciálna liečba. Trombolýza - podanie lieku, ktorý zrazeninu rozpustí alebo angioplastika – spriechodnenie, vyčistenie cievy. Vtedy ( v minulom storočí) sa robila u nás len trombolýza . Marienka ju dostala, cieva sa spriechodnila. Srdce sa umúdrilo, pravidelne a dostatočne sa sťahovalo, ale Marienka ostala v kóme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Ta sa bála, že umre. Z teho infarkt ! Znala, že môže i plano byť. A budze z nej daco? - pýtal sa manžel, ktorý naše vysvetľovanie o obtiažnom zaistení dýchacích ciest ignoroval.

Vysvetlili sme, treba čakať, čas zastavenia obehu nebol dlhý, ale ...váhavo sme vyslovili:

- Uvidíme.

- Ja, reku, že už zahovorím pľac na cintorine - prehodil.

Marienka sa päť dní pohybovala v rôznych hladinách a dimenziách vesmíru. Muž nad ňou kýval hlavou a podnikal nejaké kroky na cintoríne. Už aj pomník so synmi vyberali, keď sa začala preberať. Vykľula sa z nej usmievavá a veselá pacientka, ktorá sa rýchlo zotavovala a osamostatnila.

Odišla na interné, aj domov, žlčník ju momentálne netrápil. Starala sa o muža aj o synov. Po pár týždňoch prišiel muž so sťažnosťou.

- Ta ona dajaka bars veselá. Taká nebula. Či tak, či onak, furt sa rehoce. Ta to na porazenie !

Ľubomíra Romanová

Ľubomíra Romanová

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Anestéziologička. Má sestru - fyzik, otca - literárny vedec a anglického špringeršpaniela menom William (Shakespeare). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKoncertAnestéziológiaMôj priateľ TimiIntenzívna medicínaPovzdychyA vôbec

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu