Slabé hady.

Autor: Ľubomíra Romanová | 23.8.2009 o 11:54 | Karma článku: 15,88 | Prečítané:  4711x

Na Slovensku sú aj tak slabé hady!  Slabo hryzú, slabo prdia, slabý jed majú. - Keby mňa pohrýzol, umriem! Od strachu, hnusu....neviem. Brŕŕ.  

Pani na poli bandurečky okopávala, sucho bolo. Ťažko sa kopalo, skaly, kamene a ešte dajaké drevá, či čo. Jeden papek do ruky vzala, uhryzol ju.

-          Ach, jedyn! Ó Mário! Veď to had!

Na Slovensku sú hady slabé, slabé jedy majú, minule v novinkách písali. Slabo hryzú a ani v televízii nevedia, či prdia alebo nie. Kopala ďalej. Lenže ruka bolela, sčernela. Hlava ju začala bolieť. Plano sa kopalo. Hlava bolí, nevidí, zle sa dýcha...

-          Idem do doktora!

K nám ju už len priviezli, bez tlaku, dychčiacu. Po zaistení cievneho prístupu, po podaní tekutín do žily a liekov na udržanie krvného tlaku, kyslíkovej liečbe, sére...

-          Ach jedyn, jak mi povolilo!

Podali sme jej antiviperické sérum. Je to „konské“ sérum. Vyrába  sa podávaním zvyšujúcej sa koncentrácie hadieho jedu ( vretenica) koňom. Tie vytvárajú proti jedu protilátky. Ide o cudzorodú bielkovinu, jej podanie môže sprevádzať silná alergická reakcia. Niekedy je podávanie tohto séra viac dramatické, ako účinky hadieho jedu. Podáva sa najprv testačná dávka, až pri negatívnej imunologickej reakcii sa podá zvyšok séra.

 

Hrabal seno. Hrabal k sebe, prihrabal hada. Uhryzol ho.

- Bohvie, čo to za hada, musím ho chytiť!

Tak začal po lúke behať, hada chytať. Aby vedel, čo je to za hada. Aby mu verili, že ho uhryzol, aby sa mu nesmiali...

Na tretí pokus chytil. Tri pokusy – ďalšie tri hryzy. Hada do obedára zavrel. Kým sa dotackal domov k žene, už nehovoril, len mumlal, stiahnuté pery v kŕči, modrá opuchnutá tvár, príšera... Vysypal sa jej k nohám, obedár mu vypadol, otvoril sa, had sa z neho vyplazil. Žena skočila na stoličku, kričala, škriekala. Ako pavián, aj na raty. Bohvie, kam had zaliezol. Sused cez plot nazrel. Vidí žena na stoličke, chlap sa váľa na zemi, nepoznal či mŕtvy, či živý. Políciu zavolal, že susedia sa bijú, alebo vešajú, ...bohvie, čo sa tam deje.

Až títo zavolali záchranku.

Policajti pri plote, opatrne stoja, ktovie kde je had. Žena na stoličke, modrý opuchnutý chlap chrčiaci na zemi. Záchranári o hadovi nevedeli, chlapa uspali / relaxovali, horko - ťažko ho opuchnutého zaintubovali. Ženu zložili zo stoličky, vyspovedali, podali jej magnézium a diazepam. Húkajúc odjachali. Do nemocnice, kde sa o pacienta postarali. Žena došla, keď muž bol extubovaný. Pri vedomí, stav stabilizovaný. Zle - nedobre naň bolo. Ako ju vystrašil, seno nepohrabal, ešte aj tie faktúry, čo mali včera vybaviť ostali na ňu. Jak furt!

 

Nedeľná vychádzka. Do lesa. Pekne po asfaltke. V sandálkach. Horúci asfalt.

Aká zaujímavá palička. Kopla nohou -  vyhrievajúci sa had.

Dostala infarkt. Rozsiahly, na prednej stene srdca. Kým prišla záchranka prestala dýchať. Obeh zastal. Resuscitovali ju niekoľko desiatok minút. Úspešne.

Prežila, ale s vážnym poškodením mozgu – z dlhého zastavenia obehu pri akútnom infarkte myokardu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?