Kto / čo zabilo Jacksona?

Autor: Ľubomíra Romanová | 27.8.2009 o 22:51 | Karma článku: 15,02 | Prečítané:  6114x

Starí Gréci pre liek a jed používali jedno slovo – pharmacon. Každý liek môže pacientovi pomôcť, zachrániť mu život alebo ho zahubiť.

Denne. Na celom svete tisíce pacientov dostáva propofol. Propofol  im z rúk lekára poskytuje milosrdný spánok. Zachraňuje im  život a duševný pokoj, ochráni ich spolu s analgetikami  od zdrvujúcej bolesti. Denne na Slovensku dostávajú pacienti počas anestézie tento liek. A neumierajú. Kvôli operácii, nepríjemnému zákroku, ale aj počas umelému spánku, v ktorom sa plavia kriticky chorí pacienti, ktorí bojujú o svoj život. Propofol zachraňuje.

Propofol smie podávať len lekár školený v anestéziológii. Lekár, ktorý nielen pozná jeho účinky, ale dokáže zaistiť dýchacie cesty spiacemu, dokáže zaň dýchať, keď pacient prestane, nevládze, alebo nemôže. Anestéziológ musí vedieť okamžite resuscitovať obeh a dýchanie.

Jacksonov lekár bol (podľa niektorých zdrojov) súkromný kardiológ.  Nemyslím, že je to vhodný špecialista na spánkové poruchy a rovnako silne pochybujem, že by mu ASA ( American society of anesthesiology) uznala nejaký anestéziologický kurz, ako certifikát na vykonávanie  anestéziologickej praxe a akceptovala jeho „privátne“ podávanie intravenózneho anestetika určeného do rúk anestéziológa.

Kardiológ by mal vedieť kriesiť srdce a pľúca. Väčšina jeho  pacientov na zlyhanie týchto dvoch orgánov umiera. Prečo tento špecialista nevzkriesil srdce a pľúca svojho pacienta?  Nevedel, nemohol, alebo sa  nedalo? Veď okrem problémov so spánkom sa s Jacksonom dialo všeličo iné. Napríklad mal kruté bolesti. Propofol nelieči bolesť, uspáva. Aké analgetiká dostal? Bral, zneužíval?

Kardiológia nie je vhodná špecializácia pre liečbu drogovej závislosti ( patrí sem aj abuzus liekov na spanie). A predsa! Bol to kardiológ, kto  podávala Jacksonovi „mlieko na spanie“.  A nie prvýkrát.

Otázka stojí aj inak. Prečo Jackson potreboval doma špecialistu na srdce ?  Mal tisíce  zdravotných problémov. Po všetkých peripetiách, do ktorých sa vrhol, všetkých operáciách a komplikáciách, ktoré zvládol, bohvie po čom, srdce ...asi neveľmi fungovalo. Zvlášť, ak užíval kde - čo a kde - kedy.

Ak niekto náhle zomrie, musí sa nájsť vinník. Ak je nablízku lekár, určite to bude on.

Liek do žily – dobrá smrť! Uspať pacienta. Tak zabíja lekár .

V krvi pacienta sa našiel propofol. Ten v synergii ( efekt jedného lieku + efekt druhého na spánok si treba predstaviť ako rovnicu:  1 + 1 = 3) s ostatnými sedatívami ( midazolam, lorezapam), ktoré Michael Jackson v ten večer užil, zväčšuje hĺbku spánku! Ako dobre, že vieme, čo zabilo Micheala Jacksona. Lenže kombinácia všetkých týchto liekov nebola pre Jacksona ničím novým. Dávka propofolu, z pohľadu anestéziológa, bola priam homeopatická. Pár kavapiek. Osvedčená kombinácia liekov nezlyhala. Pacient zaspal... avšak na veky.

Ozaj to bol spánok, ktorý ho zabil ? 

Mal kruté bolesti. Pacient Jackson musel užívať  opiáty. To sú lieky, ktoré v kombinácii so sedatívami,   spôsobujú útlm dýchania, pľúca prestanú pracovať, nevymieňajú kyslík .

Lekár podal iba polovicu Jacksonovej bežnej dávky? 50 miligramov propofolu  priemerného zdravého Slováka ani netrkne, niežeby po ňom spal. Pri kombinovaní ostatných liekov na spanie sa situácia môže zmeniť. Trkne ho. Pri kombinácii s opiátmi, dobre ho trkne.

Spánok, útlm dýchania alebo zapadnutie jazyka, zadusenie  To je prijateľné vysvetlenie, ale neverím, že lekár, ktorý sa bál liek podať, by si nevšimol a nezareagoval, keby pacient prestal dýchať.  Toho sa bál, preto redukoval dávku. Toto je najdôležitejší problém anestetík a analgetík v kombinácii. Ak by  útlm dýchania bol to pravé orechové, pár umelých vdychov cez tvárovú masku, by preklenulo obdobie apnoe/zastavenia dýchania. Každý, kto používa propofol musí mať pomôcky na zaistenie dýchacích ciest a umelé dýchanie. A Jacksonov lekár ich nemal? Iba ak by ich nevedel použiť.

Propofol ovplyvňuje v závislosti na dávke činnosť srdca,  vedie ku hypotenzii ( pokles tlaku) a bradykardii ( zníženie počtu úderov srdca za minútu).  Pôsobí na metabolizmus, pečeň, nervový systém...

A možno sa stalo niečo neočakávané, čo lekára vykoľajilo.

Propofol je biele mliečna tekutina, obsahuje olej, bielkoviny podobné vajcovému bielku, účinnú látku na spanie, stabilizátory a iné veci. Vyvoláva alergické reakcie. Pacienti, ktorí sú alergickí na vajíčka, sóju a kdečo iné, by ho nemali dostávať . U Jacksona bol propofol opakovane preverený.

Propofol podaný do žily uspí. Zastaví dýchanie, zníži tlak a pulzy.  Ako každý liek má nežiaduce účinky, môže pacienta uspať naveky.

Propofol je vhodný kandidát na konečné riešenie.

Propofol bol poslednou kvapkou. Lenže Jacksona zabili tie kvapky predtým.

A tie by ma zaujímali !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?