Márna liečba

Autor: Ľubomíra Romanová | 19.4.2010 o 17:17 | Karma článku: 16,59 | Prečítané:  5064x

Objem prostriedkov vložených do zdravotníctva je konečný.

Vrtuľník vzlietol. Po parabole plával a pristál na helioporte nemocnice. Rýchla ujúkala, fičala k vrtuľníku. Telo vyložili a naložili, viezli ho na oddelenie. Bolo to naozaj iba telo. Udržiavané v živom stave dýchacím prístrojom, litrami tekutín a gramami liekov, ktoré sa za normálnych klinických okolností podávajú v miligramoch.

Pred hodinou otvorili v inej nemocnici prastarej babičke brucho a zistili, že je to záležitosť u nich neriešiteľná. Volali. Volali o pomoc do väčšej nemocnice, že chcú, veľmi chcú, zachrániť ju. Z volania vyplynulo, že babička je viac na onom ako našom svete, má prasknutú aneuryzmu (výdutinu) na brušnej aorte (hlavnej tepne, ktorá prechádza bruchom), krváca, má nemerateľný tlak a srdce jej bije rýchlejšie a rýchlejšie. Lejú do nej všetko možné, lieky, transfúzie, roztoky... Doktorka, čo prebrala hovor súhlasila. Nech privezú, priletia, ak  myslia, že treba.

Babku zašili a naložili a neskôr nalodili, odleteli a prileteli. Modrá, bez náznaku, že vníma, s nemerateľným tlakom krvi a rýchlou krivkou EKG, rozvratom vnútorného prostredia spôsobeným nedokrvenosťou tkanív, zlyhaním obličiek, v šoku. Prognóza nepriaznivá aj pre mladších pacientov. Okamžite sa dostala na operačný stôl. Počas operácie zmizla krivka EKG, srdce zastalo. Podali jej ďalšie lieky, stláčali hrudník, resuscitovali obeh. Srdce sa pohlo a váhavo pokračovalo počas výmeny cievy ( bypass aorty) až do konca operácie. Z operačnej sály prišla modrá ako slivka. Tlaková krivka sa slabo chvela na monitore, veľmi nízke hodnoty. Pulz bolo možné nahmatať len na krčnici. Ani kvapku moču sme z nej nevycedili. Srdce nevládalo. Dýchal prístroj. Krv sa nezrážala. Vnútorný rozvrat bol nezlúčiteľný so životom. Riešili sme neriešiteľné. Trápenie od prvého rezu v menšej nemocnici po posledný úder srdca vo väčšej trvalo niekoľko hodín. Spotrebovali sa lieky, zásoby krvi, infúzne roztoky, obväzy, hadičky, katétre, operačné sety a pomôcky, emócie a energia.  

Všetko bolo nanič.

V prípade, že sa zdravotný stav (psychický aj fyzický) pacienta zhoršuje napriek všestrannej liečbe a podpore zdravia, nie je schopný získať akýkoľvek prínos od medicínskych aktivít, tak sa to volá márna liečba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?