Márna liečba

Autor: Ľubomíra Romanová | 19.4.2010 o 17:17 | Karma článku: 16,59 | Prečítané:  4995x

Objem prostriedkov vložených do zdravotníctva je konečný.

Vrtuľník vzlietol. Po parabole plával a pristál na helioporte nemocnice. Rýchla ujúkala, fičala k vrtuľníku. Telo vyložili a naložili, viezli ho na oddelenie. Bolo to naozaj iba telo. Udržiavané v živom stave dýchacím prístrojom, litrami tekutín a gramami liekov, ktoré sa za normálnych klinických okolností podávajú v miligramoch.

Pred hodinou otvorili v inej nemocnici prastarej babičke brucho a zistili, že je to záležitosť u nich neriešiteľná. Volali. Volali o pomoc do väčšej nemocnice, že chcú, veľmi chcú, zachrániť ju. Z volania vyplynulo, že babička je viac na onom ako našom svete, má prasknutú aneuryzmu (výdutinu) na brušnej aorte (hlavnej tepne, ktorá prechádza bruchom), krváca, má nemerateľný tlak a srdce jej bije rýchlejšie a rýchlejšie. Lejú do nej všetko možné, lieky, transfúzie, roztoky... Doktorka, čo prebrala hovor súhlasila. Nech privezú, priletia, ak  myslia, že treba.

Babku zašili a naložili a neskôr nalodili, odleteli a prileteli. Modrá, bez náznaku, že vníma, s nemerateľným tlakom krvi a rýchlou krivkou EKG, rozvratom vnútorného prostredia spôsobeným nedokrvenosťou tkanív, zlyhaním obličiek, v šoku. Prognóza nepriaznivá aj pre mladších pacientov. Okamžite sa dostala na operačný stôl. Počas operácie zmizla krivka EKG, srdce zastalo. Podali jej ďalšie lieky, stláčali hrudník, resuscitovali obeh. Srdce sa pohlo a váhavo pokračovalo počas výmeny cievy ( bypass aorty) až do konca operácie. Z operačnej sály prišla modrá ako slivka. Tlaková krivka sa slabo chvela na monitore, veľmi nízke hodnoty. Pulz bolo možné nahmatať len na krčnici. Ani kvapku moču sme z nej nevycedili. Srdce nevládalo. Dýchal prístroj. Krv sa nezrážala. Vnútorný rozvrat bol nezlúčiteľný so životom. Riešili sme neriešiteľné. Trápenie od prvého rezu v menšej nemocnici po posledný úder srdca vo väčšej trvalo niekoľko hodín. Spotrebovali sa lieky, zásoby krvi, infúzne roztoky, obväzy, hadičky, katétre, operačné sety a pomôcky, emócie a energia.  

Všetko bolo nanič.

V prípade, že sa zdravotný stav (psychický aj fyzický) pacienta zhoršuje napriek všestrannej liečbe a podpore zdravia, nie je schopný získať akýkoľvek prínos od medicínskych aktivít, tak sa to volá márna liečba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Deň, ktorý navždy zmenil Vysoké Tatry. Takto to vyzeralo pred trinástimi rokmi

Víchrica zničila 19. novembra 2004 až 12-tisíc hektárov lesa.

TECH

Vo vesmíre znie strašidelné pískanie. Vedci zistili, odkiaľ pochádza

Väčšina častíc je zachytená v pásoch.

ŠPORT

Kaddáfí zachránil nemecký klub. Niečo za to však chcel

Nemecký hokejový tím zachránil diktátor.


Už ste čítali?