Ako sme to nevzdali 4. Srdcový výdaj.

Autor: Ľubomíra Romanová | 26.4.2010 o 20:40 | (upravené 26.4.2010 o 20:56) Karma článku: 19,44 | Prečítané:  7283x

Pacient  v kritickom stave je omotaný hadičkami, sondami a katétrami. Ako hlava  Medúzy. Čo to  znamená ?  

Lekár sa vrátil z nemocnice nedávno. Zlomil si nohu, po operácii schytal infarkt, zlyhalo mu srdce. Nedalo mu. Nedalo mu doma sedieť. Aspoň raz. Aspoň raz v týždni. Ísť na ambulanciu, vypočuť si ponosy tých, čo sú zdravší ako on, počúvať ich srdce a pľúca, vypísať recept, poklebetiť so sestričkou, čo nové v rajóne, vypiť čaj, pozdraviť kolegov z ostatných ambulancií, nadýchnuť sa pachu dezinfečkných prostriedkov, pachu zdravotnických zariadení, pookriať na duši, na tele to už nejde.  

Do ambulancie vkročil starý pán, dlhodobý pacient, čo len tohto lekára uznával. Posťažoval sa, že ho páli, že ho štípe pri srdci, dýchať mu nedá.

-To aj mne – pomyslel si lekár

... že do kopca nevyjde, zemiaky neokope...

-...  kdeže ja, zemiaky, som rád ak po záhrade prejdem - vzdychol v duchu lekár.

Priložil stetoskop na dedovu zarastenú hruď. Dedo dýchal, ako lokomotíva fučal a rozprával a ukazovať išiel, kde ho páli a kde ho štípe, keď si uvedomil, že lekár mu hlavu na plece položil. Chvíľu stáli v tejto dôvernej pozícii, keď dedo pocítil, že lekár ho preváži.

- Veď, veď aj ja ich pán doktor, toto...môžem, ale  nevešajte sa tak, lebo padneme -

Objal lekára rukou, ba aj potľapkal po chrbte, ale ten neustúpil, iba nečujne skĺzol pacientovi k nohám a zachrčal.

-          Fras ce ulap ! Šak jemu plano!  

Dedo zatriasol lekárom. Nič. Ten ďalej chrčal. Na päte sa dedo otočil, nikde nikoho. Sestričky nebolo. A tak dedo polonahý, nie taký nešiel, rýchlo sa obliekal, z ambulancie vyšiel v košeli a trenírkach a na tú vedľajšiu úctivo klopal.

-          Pánu doktorovi je asi plano, bo tam leží, chrčí, modrie. Poďte, naň kuknúť!

Kolega išiel pozrieť a katastrofu našiel. Začali resuscitovať, hneď sa celé stredisko zbehlo. Masírovali srdce, dýchali, rýchlu pomoc volali.

Lekár dostal druhý infarkt. Srdce sa zastavilo. Tí, čo ho kriesili, dobre urobili, lebo naskočilo. Minúty bez kyslíka boli dlhé, ale srdce pracovalo. Bilo slabo. Sťahovalo sa chabo. Zlyhávalo, krv stála pred srdcom v pľúcach a tekutina  presiakla cez stenu pľúcneho  mechúrika. Lekár ju chrlil v ružových chuchvalcoch peny cez kanylu v priedušnici. Pľúcny edém.

Naši pacienti sú omotaní hadičkami. Tento mal o jednu viac ako zvyčajne. Katéter na meranie srdcového výdaja, na meranie množstva krvi, ktoré srdce prepumpuje za minútu. Srdcový výdaj  závisí na frekvencii – počte pulzov ( sťahov ) srdca a rázovom objeme, množstve krvi, ktoré vytlačí svalovina ľavej komory do aorty. Lekár mal zavedený Swan – Ganzov katéter – špeciálnu hadičku s niekoľkými  ramenami a s malým balónikom na konci. Katéter prechádza pravou časťou srdca do pľúcnice. Okrem balónika je na konci katétra tlakový senzor. Pri plávaní ( nafúknutý balónik pomáha) cez jednotlivé časti pravého srdca, meria katéter tlaky v predsieni a komore  pravého srdca, v pľúcnici. Nafúknutý balónik rozdelí  obeh v mieste, kde sa zakliesni na dve časti. Pred balónikom je krv, ktorá vstupuje  do ľavej predsiene a za balónikom sú všetky problémy pravej časti srdca.  Senzorom možno odmerať tlak krvi, akému čelí ľavé srdce ( v tomto prípade neschopné) a ako si  dokáže poradiť s objemom, čo musí prečerpať. Okrem balónika a tlakového senzora má katéter tepelný senzor. Po podaní chladeného roztoku do jedného z ramien katétra, dokáže monitor, na ktorý je napojený, vypočítať  komplikovaným spôsobom  srdcový výdaj, množstvo krvi prečerpané  srdcom za minútu.

Lekár mal veľmi nízky výdaj srdca.

Zrazeninu v srdci sme rozpustili, ale svalovina srdca  bola nevládna ako spľasnutá handrička. Skúšali sme to i ono. Nešlo to. Podali mu špeciálny liek na zlepšenie výdaja. Nešlo to. Potom zlyhávali obličky, lebo srdce ich nezásobilo krvou a kyslíkom, ako požadovali.

Baktérie ( je im to geneticky dané) putovali po kanyle zavedenej do hrtana a usadili sa v priedušnici. Dostali sa  ďalej, do pľúcnych mechúrikov. Zápal pľúc.

A keď sme začali krčiť ramenami, lekárovo srdce sa rozhýbalo. Začalo pracovať pravidelne a výdatnejšie. Nielenže dokázalo zlepšiť prečerpávanie krvi, ale donieslo kyslík všade tam, kam bolo  treba.

Pán doktor sa pozbieral. Prebral sa. Zasa. Neležal tíško, naopak začal sa dožadovať toho i onoho. Tak sme mu toho dopriali.

A ono ponúkli. Ešteže sme mali!

Pár hltov rulandu. Šedého.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?