reklama

Vážené zdravotné poisťovne, vďaka vám sa stanem liečivou bylinou.

Ministerstvo zdravotníctva, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zdravotné poisťovne zaručujú, že akútna zdravotná starostlivosť bude zabezpečená. Z tej našej lekársko – sesterskej strany áno, určite bude. Otázne je, či ju aj niekto zaplatí. Zdravotné poisťovne majú dlhy. Pacienti/poistenci sú presvedčení, že ak oni ( alebo štát) platia poistné, úhrada ich liečebno - preventívnej starostlivosti je iba formalita. Nie je. Ako zaplatiť za pacienta, keď niet z čoho? Behajú poisťovne okolo plota ako splašená kura, čo hľadá dieru. Našli. Osvedčenú dieru. Nezaplatia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (165)

Ak nezaplatia, budú mať nemocnice dlhy? Aký problém? Normálny občan uverí. Uverí, že... Nemocnice zle hospodária. Uverí, že sestry a lekári rozkradli. Neschopní manažéri a vôbec nemohúci manažment v nemocniciach to zapríčinil. Nemocnice sú čierna diera. Uveria občania-pacienti, uveria. Je to osvedčená karta, osvedčená rétorika.Ako nezaplatiť nemocniciam? Ľahko.

Revízny lekár revíziou zistí, že platba za hospitalizáciu na OAIM (  to je akútna zdravotná starostlivosť, ako ja bytie/ nebytie) bola neopodstatnená.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pol roka, ba aj viac od pobytu pacienta-prípadu príde revízia a rozhodne sa. Palec dole, nezaplatím. Palec hore, možno niečo uhradím. Na ilustráciu niekoľko prípadov.

 Prípad č.1.

Pani P. po podaní lieku L. na ambulancii A. mala alergickú reakciu, ktorá pokračovala anafylatickým šokom a skončila zastavením obehu. Pani P. resuscitovali, doviezli na OAIM opuchnutú, predtým udusenú, zmordovanú šokom a teraz dýchajúcu cez kanylu pomocou prístroja. 20 hodín na umelej pľúcnej ventilácii, obeh ( práca srdca a krvný tlak) udržiavali lieky kontinuálne prikvapkávané do žíl. Potácala sa pani P. v stratosfére, žila-nežila. Prežila po adekvátnej liečbe. Odpojili ju od prístroja, odpuchla, zvedavo zisťovala, že čo sa s ňou stalo .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšia pracovná smena - 8 hodín prešlo, tlak krvi normálny, opuch ustúpil, ba aj videla - viečka odpuchli. Ibaže na oddelení bolo natesno, viac pacientov ako postelí. Po 28 hodinách bola  pacientka dýchajúca, obehovo stabilizovaná, prevezená na jednotku intenzívnej starostlivosti. Po ďalších dvoch dňoch odišla domov. Priaznivý priebeh ochorenia a liečby.

Hospitalizácia na OAIM ( Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny)  bola poisťovňou zamietnutá.

Kde mala byť hospitalizovaná žena, ktorá bola v klinickej smrti ? Kam patrila?  

Revízia revidovala a vyhlásila výsledok. Ak bola schopná dýchať po 20 hodinách sama, načo sme ju ďalej liečili, monitorovali a držali na OAIM ? Hneď sme ju mali preložiť, preto oni nezaplatia plnú taxu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nuž, nikdy sa pacient hneď po odpojení od prístroja „nešikuje“ na iné oddelenie. Počká sa, kým nie je stabilný.

Poisťovňa považovala hospitalizáciu za neopodstatnenú. OAIM/nemocnica naplnili klauzuly zmluvy, ale prečo bola na umelej ventilácii 20 hodín ? A prečo po 8 hodinách  po odpojení, bola schopná existovať natoľko, že mohla ísť na jednotku intenzívnej starostlivosti. JIS je o iba stupeň nižšie v komplexnosti terapie za OAIM.  

Čo z toho plynie ?

1. Pacient/ poistenec dostal liečbu, aká mu patrí - momentálne zdravý a spokojný, netuší, že za jeho liečbu sa nezaplatilo. Hovorím o záchrane života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Poisťovňa nezaplatí – ušetrí. O to išlo. Koho bude po pol roku zaujímať či áno, či nie. Poistenca určite nie, ten už žije v inom dátume. Zaujímať to bude vedúceho lekára, primára, riaditeľa. A tí čo robia. Nech zdôvodňujú, že ako a prečo liečili, prečo sa im to podarilo za taký a nie onaký čas. Nech sa potrápia. Revízni lekár má svoj názor, neustúpi. Handrkujú, obhajujú. Nič. Ako keď tekvicu tlačíš do vody. Vypláva.

3. Kto roní slzy a líže labu ? Nemocnica. Ale veď a čo? Nemocnice sú štátne a na zdravotných poisťovniach „ryžovať“ nebudú!

Prípad č.2.

Pán R. bol účastník autonehody. Dolámaný, roztrepaný, pomliaždený, v ťažkom šoku, s rozmliaždeným mozgom, potrhanými pľúcami, viacnásobnými zlomeninami. Privezený na ARO. Liečili, resuscitovali, nalievali krvou, náhradnými roztokmi, hnali srdce, rozťahovali pľúca, zastavovali krvácanie, zavádzali drény a katétre, vyšetrovali, aby znova bojovali o každý nádych a úder srdca, o každú slamku, o každú slzu života. Nielen ľudia z ARO, aj z iných oddelení, špecialisti, sestry, asistenti, robili všetko možné, vylievali vedrá energie, emócii, myšlienok a nápadov, aby po 4 hodinách pán R. naposledy vzdychol.

Zhrňujúca revízia po pol roku od prípadu, nad papierom.

Hospitalizácia neopodstatnená, bol na ARO len 4 hodiny. Nemôžete si vykázať náklady na hospitalizáciu. ( Podľa zmluvy po 3 hodinách áno).

Ďalší argument revidujúceho:

  - Od začiatku bolo jasné, ak ste triezvi, aj vy ste videli, že to bolo nezlúčiteľné so životom? -

V tej chvíli keď pána R. priviezli, to predsa nikto nevedel, že sa pacient nedá zachrániť. Nikto sa vopred nevzdal, nedovolil si neposkytnúť všetko, čo môže dať. Po vojne vie byť každý dozadu obrátený prorok.

Oponovali sme, že sme sa snažili, minulo sa veľa liekov, materiálu, transfúzií, práce... a koľko ľudí sa narobilo, koľko duševnej a fyzickej práce, špecializované výkony a energia...

Vykážte materiál a lieky cez ambulantné kódy, zrušiť hospitalizáciu. Práca?  Energia? Heh.

Inak povedané, nech pacient umiera na ambulancii – tam sa toľko neminie, tých pár symbolických euro neškrtnú.

Prípad č.3.

Priplatíme na cvičenie budúcim matkám! Hygiena úst so zľavou! Rám na okuliare za nízku cenu každé tri roky!

Nepreplatíme anestéziu. Nezaplatíme narkózu. Na narkózu si nemocnice našetrite z hospitalizácie pacienta, z ceny operačného výkonu!

Zaplatíme za operáciu. Niektoré platby sú symbolické – ani poriadny televízor si nekúpite za cenu, aká sa zaplatí za operáciu zapáleného žlčníka. Za komplikovanú a dôležitú činnosť ako je anestézia, nič. Strhnite náklady na narkózu, z čoho chcete! Avšak, pozor! Náš poistenec chce spať počas operácie, necítiť bolesť, chce sa kompletne zobudiť.

K vedeniu anestézie sú potrebné anestetiká – lieky na spanie, potlačenie bolesti, relaxáciu hladkých svalov, lieky proti vracaniu, pokiaľ má pacient choré srdce, pľúca a iné orgány, potrebuje ďalšie lieky.

Pre bezpečnosť pacienta je nevyhnutné sledovať životne dôležité funkcie počas celého výkonu. Je nutný anestéziologický prístroj a monitor vitálnych funkcií, prístroje, ktoré sú komplikované ako kabína pilota v lietadle.

Potrebujeme spotrebný materiál, intubačné kanyly do dýchacích ciest, plástové ihly, kovové ihly a katétre na čistenie dýchacích ciest, hadičky na udržanie bezbolestnosti po operácii,  pri komplikovaných výkonoch injektomaty, infúzne pumpy, ďalšie monitory a ďalšie hadičky...

Väčšina ľudí, ktorí idú na operáciu sa boja, že sa nezobudia. Boja sa narkózy!

Cena anestézie tomu nezodpovedá. Doteraz sa pohybovala od 50 do 100 Eur. To bola cena spánku počas operácie a zobudenia sa po výkone. Cena bezbolestnosti a toho, či pacient operáciu prežije. Smiešna suma. Často nestačila na použité lieky, nieto na prevádzku prístrojov a prácu tímu. Dnes je to v okienku platby okrúhla nula.

 K čomu prirovnať postup poisťovne?

Predstavte si, že prídete do reštaurácie a objednáte si špecialitu. Vylížete tanier. Potom poviete, že vy ste vlastne špecialitu nechceli a tak nezaplatíte.

Čo sa stane?  Predvedú vás... 

Avšak, zdravotné poisťovne uzavrú zmluvu s nemocnicou. Poistenec starostlivosť dostane. Ex post poisťovňa rozhodne, že v tom konkrétnom prípade (a takých je veľa), vlastne takúto starostlivosť pre poistenca nechcela. Nezaplatí. A stane sa?  Nič.

Dlhy robia ďalšie dlhy. Čierny Peter ostane nemocnici.

Intenzívna starostlivosť sa považuje za najvyššiu a najkomplexnejšiu formu zdravotnej starostlivosti. Anestézia sa na ňu podobá v čase operačného výkonu.

Ak sa nebudú tieto vysoko špecializované výkony uhrádzať, každý manažér pochopí, že sú stratové. Do stratových vecí netreba investovať. Ak sa nebude do nich investovať, nebude sa investovať do záchrany života. Zle dopadneme. Nebude to nás, o lekároch a sestrách. Z nás sa pri takom postupe stanú špecialisti, ktorí budú pracovať na úrovni liečivých bylín.

Ibaže črevnou sprchou, pacientovi so šokom z vykrvácania, život nezachrániš.

Ľubomíra Romanová

Ľubomíra Romanová

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Anestéziologička. Má sestru - fyzik, otca - literárny vedec a anglického špringeršpaniela menom William (Shakespeare). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKoncertAnestéziológiaMôj priateľ TimiIntenzívna medicínaPovzdychyA vôbec

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu