Vážené zdravotné poisťovne, vďaka. Začnem predčítať rozprávky.

Autor: Ľubomíra Romanová | 29.5.2011 o 22:28 | (upravené 30.5.2011 o 7:55) Karma článku: 22,21 | Prečítané:  9861x

Niežeby ma nebavilo byť liečivou bylinou, ale ani tie nie sú zadarmo. Neustále hľadanie možností, ako zaplátať čierne diery v rozpočte zdravotníctva je výzvou.  Kto iný ako bojovníci v prvej línii by sa mali zaoberať ekonomicko- manžérskymi fintami na ozdravenie zdravotníctva.  

Počet ľudí, ktorí podstupujú operáciu v anestézii stúpa, počet ľudí, ktorí sú vo vážnom zdravotnom stave a potrebujú operáciu v anestézii stúpa. Počet seniorov, ktorí potrebujú operáciu a ich vek limituje možnosti adaptácie na kritické podmienky, akou operácia a anestézia je, stúpa.

Napriek tomu, v kauze preplácanie anestézií zdravotnými poisťovňami sa neudialo absolútne nič.

- Koho to zaujíma, - odkázali mocní.

Ozaj, koho zaujíma, že sa po operácii pre nedostatok prostriedkov investovaných do tejto činnosti, nezobudí?

O jednom subjekte by som vedela. Pohrebné služby? 

Na Slovensku sa tak vážna a sofistikovaná činnosť, ako je anestézia ignoruje. Zdravotné poisťovne ju  nemocniciam nezaplatia! 

Ak chcete prežiť operáciu, musí nad vami po celý čas operácie bdieť tím ľudí (kvalifikovaní lekár aj sestra). Tím, ktorý je vyškolený v anestéziológii. Dostanete niekoľko liekov, počas operácii vás monitorujú a nažive udržiavajú komplikované technické zariadenia a prístroje.  Anestéziológia je osobitný medicínsky odbor, bez ktorého žiadna nemocnica nemôže existovať. To, že o tom bežný občan nevie, ešte neznamená, že anestéziológia právne a legislatívne neexistuje.

Všetci chorí chcú prežiť a v pokoji prespať svoju operáciu, ale kde nie chlp na dlani...

Dostala som príkaz, že mám šetriť. Ako ušetríte, ak ročne urobíte viac ako 12000 anestézií ( pacienti ich potrebujú, aby prežili operáciu) bez toho, aby sa akokoľvek zaplatili. Údajne poisťovne  zvýšili cenu hospitalizácii chirurgickým odborom ( lenže tie žijú vlastným a ťažkým ekonomickým životom aj bez anestézie) a odtiaľ si nemocnice môžu na anestéziu stiahnuť. Ale prd! Objem prostriedkov, ktorý ide do nemocníc, sa významne znížil. Takže zvýšenie sa koná iba virtuálnym presúvaním čísel, reálne neexistuje.   

Ak v obchode nezaplatíte za chlieb, darmo budete argumentovať, že ste si kúpili drahý prací prášok!  Chlieb sa musí zaplatiť. Podľa obálkového hospodárstva ( ešte stále bežné v slovenských domácnostiach)  je obálka anestézia  absolútne a chronicky prázdna.  Nie preto, že niekto v nemocnici alebo na ARO zle hospodári. Nemá s čím hospodáriť.

Ako teda môžem ušetriť? Znížim dávku liekov na spanie a na bezbolestnosť?  Kto bude skúmať či pacient nespí a či ho niečo bolí ? Porezané musí bolieť !

Nezalepím ranu, neočistím ranu. Infekciu preplatia, takže tu sa dá nejako získať...

Takto máme myslieť?

Existujú vedecké dôkazy, že tieto duševné kliky-háhy sú pre pacientov a ich život vysokorizikové, ekonomicky neúčinné, smrdí to komplikáciami a porušením štandardov podávania bezpečnej anestézie. Hrozí... A to si domyslíte!.

Mám nápad. Ušetrím.

Absolútne zmením metódu. Stanem sa priekopníkom. Vlastne, nie. Už naše staré a prastaré matere to robili. A robíte to denne aj vy so svojim potomkom. Ako ich uspávate? Čítate im rozprávky.

Takže žiadne lieky, drahé prístroje, monitorovanie vitálnych funkcií. Žiadni  vzdelanci a kvalifikovaní odborníci. Aby sme ušetrili, ani stoličku nebudem požadovať, donesiem si svoju - ako sponzorský dar. Knihy máme doma všetci.

Úúžasnééé ! .

Budeme pacientom čítať rozprávky, kým nezaspia ...keďže je tá zlá a krízová situácia v zdravotníctve.  A treba upchať čierne diery.

Nebudú to hocijaké rozprávky. Pre každého pacienta na mieru šitá . Pre obéznych O Guľkovi Bombuľkovi či Tri prasiatká, pre tých z vysokým cholesterolom Ako išlo vajce na vandrovku, pre diabetikov Tri citróny, pre tých v hmotnej núdzi O Popolvárovi najväčšom na svete, pre ľudí s metabolickým rozvratom Soľ nad zlato, pre chudokrvných, vykrvácaných alebo v šoku z vykrvácania  O Drakulovi alebo Sága o upíroch.. Pre tých čo majú tri choroby o trojhlavom a pre tých čo ich majú viac až veľa, o sedem prípadne O dvanásťhlavom drakovi. Pre vysokorizikových a komplikovaných o Harrym Potterovi – ten vystačí , má sedem dielov...

Lenže treba si uvedomiť niekoľko vecí.

Musíme sa, my anestéziológovia, rekvalifikovať, získať dramatické vzdelanie, aby čítanie bolo účinné, bezpečné, rýchlo zabralo a rýchlo vyprchalo, pacienti sa rýchlo budili. Najfrekventovanejšia rozprávka bude Dobšinského Smrť kmotra a zázračný lekár, to si vyúčtujeme ako nadštandardnú službu. Chorí príplatok za stravu venujú na anestéziologické služby, pre kmotru Smrť. Pre ich prežitie v nemocnici a vôbec prežitie, to bude efektívnejšie.

A čo ja ? Ak budem chorá. Čo si vyberiem ja?

Hoci mám copyright na šetrenie, ja to ešte stále vnútorne nechápem.

Šetríme. Lenže to už nejde. Šetrím viac ako dvadsať rokov. Dlhy rastú. A vraj, sa niekde chystá veľký zábavný výpredaj zdravotných zariadení a nemocníc s festivalom zliav. Ja ešte stále nechápem a neverím.

Väčšina lekárov volila túto vládu, opájala sa radosťou, že si ich zvolila. Mnohí nečakali, že ich reformy budú také tvrdé, ale to tak býva. Ľudia vždy dúfajú v to najlepšie. Lenže nerozumiem tomu, že odkážu týmto rozradosteným voličom, že do zdravotníctva sa nedá ani koruna. Pri stretnutí s ich predstaviteľmi vytiahne premiérka osobnú skúsenosť, v ktorej im dokáže, že sú všetci takí naničhodníci, ako sa nich všade píše.

Sestrám nepridajú, lebo v štátnej správe sa šetrí. A vôbec, prečo sa miešajú hrušky s jablkami?

Nechápem a pýtam sa, hoci odpoveď poznám.

Koľkí z nás majú stohodinové nadčasy a vo voľnom čase robia ďalšiu prácu, aby mohli ísť na upotenú dovolenku s rodinou, za hranice všedných dní ?

Koľkí z nás riešia sviatočné dni, keď takmer všetci sú doma, či budú, alebo tento rok (ako takmer každý ) nebudú doma?

Kto je denne konfrontovaní s umieraním, bezmocnosťou a so strachom zo zlyhania? Koľkí z nás pracujú v podmienkach, na ktoré bezmocne nadávajú, lebo nemôžu ovplyvniť škrty zhora? 

Koľkí z nás idú do práce so strachom, že niekto ich len tak osočí a všetci si na tom zgustnú v novinách ? Ak sa aj dokáže opak, nik nás už neočistí, lebo dobrá správa, nie je správa. Zajtra sa škvarí na pekáči iný bezbranný chudák.

Kto z vás denne cudzím ľuďom podá pohár vody, osuší slzy a tridsať raz za deň, ak je to treba utrie zadok, vyčistí zahlienené dýchacie cesty, nechá sa ovracať krvou, zbiť opilcom,,,. Veci samozrejmé. Veci, ktoré často nedokážeme dať bezodplatne ani svojím najbližším.

Mňa uspávajte rozprávkou O hlúpej žene.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Ako Zsuzsová rozvášnila Danka

Za obeť mu padli nevinné výložky.


Už ste čítali?