Kritický stav XXIX. Cirhóza pečene

Autor: Ľubomíra Romanová | 4.6.2007 o 15:58 | Karma článku: 12,69 | Prečítané:  21152x

Počuli ste o niekom, kto sa prebral z hepatálnej kómy a ešte ako tak, fungoval mimo nemocnice? Ja iba o Edith Piaf... Cirhóz som videla habadej...aj všetko čo s nimi súvisí, aj hepatálne kómy, ale skončili v čierňave.

O druhej v noci, keď som po celodennom behu cez prekážky intenzívnej medicíny zaujímala embryonálnu polohu, pofŕkaná všetkým možným, čím sa na ARO pofŕkať dá, na plachte, ktorá silne páchla nemocničnou dezinfekciou, roztrhlo sa ticho vyzváňaním príjmového zvončeka.
Záchranári na nosidlách viezli, vliekli muža, ktorý vyzeral, akoby sa kúpal v krvi. Červený od hlavy po špičky topánok. Z diaľky trčalo iba veľké brucho, pavúčie ruky a nohy. Zaintubovaný, z úst sa valila krv do bielej rúšky na brade, na hruď, do šiat, do postele.... Cirhotik s hematemézou.
Pri prekladaní na našu posteľ mu z úst vyšplechol červený prúd a k mojim fŕkancom na šatách pribudli aj krvavé. Sestrička, čo stála najbližšie sa musela prezliecť.
Cirhóza pečene, je choroba spojená so zanikaním pečeňových buniek. Cirhóza vzniká a ide pomaly a potichu. Nebolí. Pečeňové bunky umierajú a nahrádza ich jazva. Pečeň sa scvrkáva a brucho zväčšuje, napĺňa sa tekutinou. Okrem buniek, sa mení aj prietok krvi pečeňou. Pečeň má dva obehy, jeden zabezpečuje pečeňová tepna, ktorá privádza krv z aorty, prináša kyslík a živiny pre pečeň. Druhý obeh zabezpečuje vrátnicová žila a jej vetvy - nesú do pečene látky zo žalúdka a čriev, aby mohli byť spracovávané v pečeňových bunkách. Všetky, aj škodlivé látky sa spracovávajú v pečeni. Niektoré ňou prechádzajú nebadane, po mnohých ostane stopa... a najhoršiu povesť má pravidelný prísun alkoholu.
Sieť ciev v pečeni sa pri cirhóze redukuje. Krv nemá zabezpečenú „priamu cestu", hľadá si obchádzky. Avšak, obchádzky tvoria cievy, ktoré nedokážu odolávať tlaku krvi, aký sa do nich dostáva. Rozširujú sa a pod väčším tlakom praskajú. Jednou z obchádzok sú pažerákové žily. Pri cirhóze sa vytvoria pažerákové varixy. Ak prasknú, môže to pacienta zahubiť. Krv sa valí dvoma smermi do žalúdka smerom k črevu alebo cez pažerák smerom von.
Pacientovi sme zaviedli Blakemorovu - Sengstakenovú sondu, hadička, ktorá má dva balóniky. Oba sa nafúknu. Jeden stlačí varixy v pažeráku a druhý na začiatku žalúdka, tesne pod pažerákovým zvieračom. To zavádzanie bol boj s valiacou sa krvou. Rukavice aj nástroje boli pokryté krvou. Zastavili sme to. Umyli pacienta. Zmenil farbu. Vyplávala žltá. Obrovské brucho naplnené tekutinou, vola sa to ascites, trčalo z postele. Neklamná známka zlyhávania pečene.
Noc bola mladá, keď do pacienta tiekla piata krv a krvná plazma. Obeh sa postupne stabilizoval. Potreboval kontinuálny prísun liekov, aby sme udržali krvný tlak. Dýchací prístroj tíško vrčal. Za dverami kliniky sedela a tíško vzlykala chudučká žena a mladík.
Pri pohľade na ležiaceho bezmocného manžela sa nahlas rozplakala. Mladík ju oblápal a tíšil, ale na pacienta nepozrel. Informovala som ich zlej prognóze, o kóme, z ktorej sa asi nepreberie, o stratách krvi, o poruche zrážanlivosti krvi, ktorá sa spája s cirhózou, o pečeni, ktorá nevládze a vzdáva sa.
- Ach, len ho zachráňte. Je to dobrý človek.
Mladík odstrčil mamu a nenávistne spustil
- Aký dobrý? Denne teba trepal, mňa mlátil ako žito a sestru týral vyhrážkami. Ak sa seriózne ožral, tak rozbíjal byt. Porúbal dvere na kúpeľni, keď sme sa schovali.... Veď si nepamätáš, keď sme dva mesiace mali v obývačke iba koberec a stoličku. Veď, sa na ňu pozrite!
Žene chýbali vpredu tri zuby. Na rukách mala modriny vo všetkých štádiách vývoja, chvela sa a bola ako krehká ako vtáčik.
- Keď bol triezvy, tak pred mamou síce kľačal, aby mu dala peniaze na chľast. Keď nedala, tak ju zbil. Tak, či tak. Predal všetko, aj moje veci, čo som si na brigádach zarobil a neschoval. Vyhnal ma z domu, lebo som mamu bránil. Sestra ušla z partiou a teraz je kdesi v Čechách s takým istým ožranom, od ktorého sa neodpúta ako ty...
Plesk. Tá krehká osoba, vystrela ruká a vlepila mľaskavú facku na líce syna.
- Čuš. Bol to dobrý človek. Robte čo sa dá!
Syn sa neveriaco díval a pomaly povedal.
- Tu už nič nepomôže.
Mal svätosvätú pravdu. Nepomohlo. Ten dobrý človek už nežije.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Najlepšie mozgy nemôžu teraz vysvetľovať základné učivo

Na isté veci sa verejnosti nepýtame.


Už ste čítali?